Kontaktujte nás

Daň z nabytí nemovitosti od dubna 2016 platí kupující

Paradoxní je, že i když se daň jmenuje z nabytí nemovitých věcí, doposud ji platil prodávající (pokud se obě smluvní strany nedohodli jinak). Od dubna 2016 však začala platit legislativa, podle které daň z nabytí nemovitosti platí vždy kupující.

Česká republika díky dani z nabytí nemovitosti, kterou platil vždy prodávající, patřila vedle Polska a Slovinska mezi jediné tři země Evropské unie, ve kterých tomu s touto daní bylo právě takhle. Mnohem přísnější je stav například v Rakousku či Německu, kde daň z nabytí nemovitosti platí jak prodávající, tak kupující. Nyní už je ale vše jinak, od dubna 2016 platí v ČR daň z nabytí nemovitosti kupující.

Nyní se pojďme podívat, jak to tedy s koupí či prodejem nemovitosti je.

V případě, že kupujete nemovitost, musíte zaplatit daň z nabytí nemovitosti. Daň se platí z úplatných převodů a vaší povinností je podat daňové přiznání do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, kdy byl proveden vklad do katastru. Výše daně činí 4 % z ceny, nebo 75 % ze znaleckého odhadu.

Jakmile vlastníte nemovitost, musíte platit také daň z nemovitých věcí. Po koupi tedy do konce ledna následujícího roku podáte daňové přiznání a zaplatíte daň, která je splatná do konce května. Daňové přiznání podáváte pouze jednou, v následujících letech už vypočtenou daň zasílá přímo finanční úřad poštou.

Pokud nemovitost prodáváte, za rok, kdy k prodeji dojde, platíte daň z nemovitých věcí vy (rozhodující je, kdo nemovitost vlastní k 1. lednu), další rok už ji platí kupující. Daň z nabytí nemovitosti při prodeji už platit nemusíte, nově ji platí kupující. V případě, že prodávanou nemovitost vlastníte méně než 5 let nebo méně než 2 roky v případě, že jste v ní měli trvalé bydliště, musíte ještě zaplatit daň z příjmu fyzických osob. K tomu je určená příloha číslo 2 daňového přiznání.

Účetnictví Praha, vedení účetnictví, daňové poradenství

Poptávkový formulář