Kontaktujte nás

Daňové úlevy v investičním životním pojištění v roce 2015 budou omezeny

U daňových odpočtů u životního pojištění od ledna 2015 dojde k několika změnám.

Zůstává limit odpočtu 12 000 korun ročně. Není však možné odečíst od daně případné příspěvky na pojištění od zaměstnavatele. Nově také lze odečíst od daní pouze částku určenou na pojistné, nikoli na investice.

Daňové odpočty bude moci uplatňovat každý, ovšem novela zákona zpřísnila podmínky, za kterých to bude možné. Od ledna 2015 ke stávajícím podmínkám životního pojištění přibude zákaz výběrů z životního pojištění u smluv, u kterých chce klient uplatňovat daňový odpočet. Nejdříve se k pojistnému klient, který využívá daňové úlevy, dostane až ve věku šedesáti let. U životní pojistky, u které je uplatňován průběžný výběr, nebude moci klient využít daňový odpočet a příspěvek od zaměstnavatele se bude danit.

Pokud chce klient i nadále využívat daňový odpočet na životní pojištění, je zde možnost buď změnit podmínky smlouvy (znemožnit průběžné výběry), nebo uzavřít druhou smlouvu a v rámci této nové smlouvy si na životní pojištění přispívat nebo si na ni poslat příspěvek od zaměstnavatele. Druhá smlouva s sebou ale přináší další náklady.

Pokud však bude klient chtít smlouvu o životním pojištění vypovědět předčasně, čeká ho povinnost dodanit daňové odpočty 15% sazbou za deset let zpětně. Týká se to i příspěvku od zaměstnavatele.

Účetnictví Praha, vedení účetnictví, daňové poradenství

Poptávkový formulář