Kontaktujte nás

Finanční úřady ztížily dobrovolnou registraci k DPH

Finanční úřady podle několika nezávislých zdrojů komplikují novým firmám dobrovolnou registraci k DPH. Generální finanční ředitel to sice popírá, současně však neodmítl, že by se postup zpřísnil.

Finanční úřady po celé republice nechtějí evidovat nově založené firmy jako dobrovolné plátce daně z přidané hodnoty. Podle generálního finančního ředitele to není pravda, rovněž prý neplatí, že by takový pokyn vydalo ministerstvo financí. Zároveň ale nepopřel, že by finanční úřady při registraci firem jako dobrovolné plátce nepostupovaly přísněji. V odůvodněných případech tak může být zahájen postup k odstranění pochybností, aby nemohlo docházet k zneužívání tohoto systému.

Dopad především na ready-made firmy

Obtížnější registraci firmy k DPH potvrdil šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Dodává ale, že registrace není nemožná, jen firma musí prokázat, že jde o seriózní podnikání. Současná opatření se dotýkají především společností, které se zabývají prodejem ready-made firem. Situace se stala oříškem i pro daňové poradce a advokáty, kteří ji považují za velice nešťastnou. Opatření navíc mohou začínajícím podnikatelům znemožnit vstup na trh, neboť bez registrace k DPH nemohou být konkurenceschopní.

Účetnictví Praha, vedení účetnictví, daňové poradenství

Poptávkový formulář