Kontaktujte nás

Leasing nebo úvěr?

Tato otázka vás pravděpodobně nemine, pokud chcete založit vlastní firmu, nebo stávající zařízení zoufale volá po obnově a váš bankovní účet zeje prázdnotou.

Základní rozdíl mezi úvěrem a leasingem je ve formě vlastnictví. Zjednodušeně řečeno, když si věc koupíte na úvěr, stáváte se téměř okamžitě jejím majitelem. Když se rozhodnete pro leasing, majitelem je leasingová společnost a vám věc bude patřit teprve po zaplacení poslední splátky.

Leasing nebo úvěr?

Na leasing se běžně nakupují auta, ale využít ho můžete i pro nákup jiných strojů. Můžete tak získat třeba stavební, zemědělskou nebo výpočetní techniku. Stejně tak si díky leasingu můžete pořídit vybavení do kanceláře, zdravotnické přístroje nebo výrobní linku.

Bankovní úvěr můžete proti tomu použít téměř na cokoliv a nemusíte se bance zpovídat, jak s finančními prostředky naložíte.

Vlastní kapitál

Nevýhodou leasingu je vyšší akontace než u úvěru. Akontací se označuje nutná hotovost, kterou při koupi na leasing musíte mít. Zpravidla se pohybuje kolem 30% ceny zboží. V poslední době ale leasingové společnosti vycházejí vstříc svým zákazníkům a zejména u dražšího zboží (například u aut) je akontace nulová.

Při vyřizování úvěru se s akontací vůbec nesetkáte. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že po vás banka může chtít poplatek za vyřízení účtu. Možná nemilým překvapením pak může být fakt, že některé banky si tento poplatek naúčtují i v případě, když vám žádost o úvěr neschválí.

 

 

 

 

Účetnictví Praha, vedení účetnictví, daňové poradenství

Poptávkový formulář