Kontaktujte nás

Minimální mzda má v roce 2016 vzrůst na 9900 Kč

Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje, aby se minimální mzda od roku 2016 zvýšila na 9900 Kč. Má se prý jednat o kompromis mezi názorem zaměstnanců a zaměstnavatelů.

Minimální mzda se naposledy zvyšovala v lednu tohoto roku, kdy stoupla na částku 9200 Kč. Přesto vláda plánuje její další zvýšení už od ledna 2016, kdy má minimální mzda stoupnout na 9900 Kč. Ministerstvo práce a sociálních věcí se tak snaží plnit závazek, který vyplývá z Programového prohlášení vlády, podle kterého by se minimální mzda měla přiblížit 40% průměrné mzdy.

Zvýšení minimální mzdy s sebou přináší také návrh na valorizaci nejnižší úrovně zaručené mzdy. Její výše má u některých skupin prací vzrůst více než o tisíc korun. Současně má dojít také ke zvýšení minimální mzdy zaměstnanců s invalidním důchodem. Pro ně platí nižší sazba minimální mzdy, která je aktuálně 8000 Kč. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje nárůst na 9000 Kč nebo na 9300 Kč.

Současný návrh nové výše minimální mzdy je kompromisem mezi návrhem zaměstnavatelů a zaměstnanců. Zatímco zaměstnavatelé požadovali zvýšení o 500 Kč, zaměstnanci navrhovali zvýšit minimální mzdu o 1000 Kč.

Účetnictví Praha, vedení účetnictví, daňové poradenství

Poptávkový formulář