Kontaktujte nás

Plátci DPH budou od 1. ledna 2016 podávat kontrolní hlášení

Už od počátku příštího roku budou plátci DPH podávat tzv. kontrolní hlášení, které má za cíl zamezit daňovým únikům. Finanční správa si od tohoto opatření slibuje v prvním roce přínos 10 miliard korun do státní kasy, v dalších letech by to mohlo být i více. Půjde o další daňový formulář, který bude z velké části vycházet ze současné evidence pro účely DPH.

Kontrolní hlášení bude pouze elektronicky

Kontrolní hlášení se bude podávat pouze elektronicky s tím, že správci daně k němu bude umožněn vzdálený přístup. Data budou současně maximálně chráněna a bude k nim mít přístup pouze omezený počet pracovníků. Vyhodnocování dat se bude provádět centrálně za velmi přísných bezpečnostních opatření a příslušní správci daně budou mít k dispozici pouze omezený počet informací.

Jak bude kontrolní hlášení fungovat

Princip kontrolního hlášení bude spočívat v automatickém spárování dat vykázaných u dodavatele s daty, která v kontrolním hlášení nahlásí odběratel. Z kontrolních hlášení tak bude možné zjistit, mezi kým a kdy proběhl obchod a jaká byla jeho celková cena. Naopak nebude možné rozpoznat obchodní strategii nebo obchodní tajemství plátců, neboť kontrolní hlášení nebude obsahovat souhrn fakturačních údajů.

Kontrolní hlášení bude povinné od ledna 2016, resp. v 1. čtvrtletí 2016.

Účetnictví Praha, vedení účetnictví, daňové poradenství

Poptávkový formulář