Kontaktujte nás

Rodičovská dovolená

Rodičovský příspěvek se vyplácí po skončení mateřské dovolené, která se poskytuje od 6. do 8. týdne před očekávaným porodem a vyplácí se 28 týdnů. Rodičovskou dovolenou poskytuje zaměstnavatel zaměstnankyni na její žádost, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku tří let. Většinou čerpají zaměstnankyně tříletou rodičovskou dovolenou, ale mohou čerpat i kratší.
Rodičovská dovolená se nemusí nutně krýt s rodičovským příspěvkem, lze čerpat rodičovskou dovolenou na tři roky a rodičovský příspěvek dva roky. Ze zákona mohou dokonce čerpat rodičovskou dovolenou otec i matka dítěte, ovšem rodičovský příspěvek náleží pouze jedenkrát.

Rodičovský příspěvek činí celkem 220 000 Kč, rodiče si sami zvolí, jak dlouho budou rodičovský příspěvek pobírat a podle toho se upraví výše příspěvku, která je však omezena a nesmí činit více než 70 % předchozího výdělku a více než 11 500 Kč. Rodičovský příspěvek náleží vždy pouze jednou. Pokud má rodina děti ve věku 3 roky a 1 rok, tak se čerpá rodičovský příspěvek pouze na jednoroční dítě.

Během rodičovské dovolené je zaměstnankyně v ochranné lhůtě, nemůže tedy od zaměstnavatele obdržet standardní výpověď pro nadbytečnost dle § 52 c) zákoníku práce. Přesto se doporučuje, aby zaměstnankyně se zaměstnavatelem komunikovala během rodičovské dovolené, aby věděla, zda s ní zaměstnavatel po skončení rodičovské dovolené počítá či nikoliv.

Účetnictví Praha, vedení účetnictví, daňové poradenství

Poptávkový formulář