Kontaktujte nás

Změny v ručení za DPH při platbě na neregistrovaný účet

Jednou ze změn, kterou pro rok 2015 přinesl zákon o daních, je i zpřísnění ručení za DPH při obchodování s nespolehlivými plátci DPH nebo při platbě na jiný než registrovaný účet.

Pro rok 2015 byl snížen limit pro výši kumulativního nedoplatku na DPH z 10 milionů Kč na 500 000 Kč, tudíž se firmy mohou snáze stát nespolehlivými plátci.

Zpřísnilo se také ručení za nezaplacenou DPH při platbě za zdanitelné plnění na nezveřejněný účet plátce. Hranice vzniku ručení se totiž snížila z 350 000 Kč na 270 000 Kč. Protože ručení vzniká v případě, že platba překračuje dvojnásobek částky, kterou stanovuje zákon za účelem úpravy omezení plateb v hotovosti, ručení tedy nově vzniká už při platbě na jiný než registrovaný účet a přesahující částku 540 000 Kč.

Firmy se však ručení mohou jednoduše vyhnout. Stačí využít zvláštního způsobu zajištění daně a finančnímu úřadu poskytovatele plnění uhradit daň. Další možností je rozdělit platbu na více faktur tak, aby žádná z částek nepřekročila hranici, při níž vzniká ručení.

Účetnictví Praha, vedení účetnictví, daňové poradenství

Poptávkový formulář